اینفلوئنسر مناسب را انتخاب کنید

اینفلوئنسر مناسب را انتخاب کنید

از آنجایی که افراد بسیاری قبل از خرید برای بررسی توصیه‌ها و نظرات دیگران از اینستاگرام استفاده می‌کنند، تبلیغ برند از طرف شخص دیگر و به صورت طبیعی، تاثیر بیشتری خواهد داشت. چون ممکن است کابران همیشه اکانت اینستاگرام برند را دنبال نکنند یا به تبلیغات مستقیم برند اعتماد نکنند و به جای آن بیشتر وقتشان را صرف دیدن پیج افراد محبوب و معروف در اینستاگرام کنند که به عنوان اینفلوئنسر یا افراد تاثیر گذار شناخته می‌شوند.

 

پس حالا سوال این است که چگونه مناسب‌ترین اینفلوئنسر را برای کمپین‌های دیجیتال پیدا کنیم؟ البته که می‌توانید از آژانس‌های بازاریابی دیجیتال برای یافتن مناسب‌ترین افراد تاثیرگذار کمک بگیرید اما اگر می‌خواهید خودتان دست به کار شوید این سوال‌ها به شما کمک خواهند کرد:

۱. اهداف شما از INFLUENCER MARKETING چیست؟

برای انتخاب افراد تاثیرگذار، اول باید ببینید می‌خواهید چه چیزی به دست آورید؟ برندآگاهی؟ تولید لید؟ فروش بیشتر؟ اگر هدف برندآگاهیست باید از طیف وسیعی از اینفلوئنسرها در حوزه‌های مختلف استفاده کنید. یا مثلا اگر هدف تولید لید است به دنبال اینفلوئنسرهایی باشید که مرتب در حال برگذاری مسابقه در اکانت خود هستند، به خصوص اگر فالوورهای خود را تشویق به عضویت به ازای دریافت هدیه، محصول یا دسترسی به یک ایونت خاص می‌کنند.

اگر هم هدف فروش است باید اینفلوئنسرهایی را انتخاب کنید که حوزه فعالیتشان دقیقا مرتبط با محصولات و خدمات شماست. برای مثال اگر محصولات آرایشی تولید می‌کنید باید اینفلوئنسری را انتخاب کنید که میک آپ آرتیست است.

 

۲. فالورهای اینفلوئنسرها چه کسانی هستند؟

وقتی پیج افرادتاثیرگذار را بررسی می‌کنید ببینید فالورهای آن‌ها چقدر با شخصیت مخاطبان هدف شما، هم راستا هستند.  برای این موضوع باید چند مورد را در نظر بگیرید:

  • موقعیت مکانی اکثریت فالورها در کجاست؟ تهران یا سایر شهرها؟
  • فالورهای آن‌ها بیشتر بانوان هستند یا آقایان؟ بازه سنی آن‌ها چقدر است؟
  • چه مدل پستی بیشترین سازگاری و اثر را روی آنها دارد؟

 

 

۳. آیا اینفلوئنسر از طرفداران شماست؟

همکاری با اینفلوئنسرهایی که شما را می‌شناسند و خود از محصولات شما استفاده می‌کنند مزایای متعددی دارد:

  • ممکن است قبلا درباره محصولات یا برند شما پستی به اشتراک گذاشته باشند. پس این همکاری طبیعی‌تر است و تاثیر بیشتری روی فالوورها دارد.
  • چون شما را از قبل می‌شناسند می‌توانید برای پرداخت قیمت مناسب‌تر با آن‌ها مذاکره کنید. ممکن است بعضی از آن‌ها به ازای دریافت محصول رایگان با شما همکاری کنند.

یک راه برای شناسایی این افراد بررسی بلاگ‌ها و پست‌های آنهاست تا ببینید به محصولات شما اشاره کرده‌اند یا نه.

۴. اینفلوئنسرها چه محتوایی تولید می‌کنند؟

افراد تاثیر گذار بر اساس برند شخصی و تصویری که می‌خواهند از خود ارائه دهند پست تولید می‌کنند. پس باید تصویر آن‌ها را با تصویری که می‌خواهید مخاطبانتان از برند شما ببینند مقایسه کنید. این دو باید در یک راستا باشند تا مطمئن شوید پست و محتوایی که برای شما تولید می‌شود با سبک شما مغایرت نداشته باشد. به خصوص که فالوورها نیز این موضوع را دوست ندارند. بالاخره، آنها شخص مورد علاقه خود را دنبال می‌کنند که محتوای مرتبط با او ببینند. یک نکته دیگر این است که سایر محتواهای تبلیغاتی  آن‌ها را هم بررسی کنید. راجع به چه چیزهایی تبلیغ کرده‌اند و عکس العمل مخاطبانشان نسبت به آن تبلیغات چیست؟

 

۵. آیا اینفلوئنسرها با رقیبان شما هم همکاری می‌کنند؟

همانطور که شما قصد دارید با افراد تاثیرگذار همکاری کنید، احتمال اینکه رقیبان شما هم این کار را انجام دهند هست. پس زمانی را برای بررسی پست‌های اینفلوئنسرها بگذارید و ببینید با رقیبان شما هم همکاری داشته‌اند؟ اگر بله فالورهای آن‌ها چگونه به پست رقیب شما عکس العمل نشان داده‌اند؟ آیا نکته و مطلبی هست که اینفلوئنسر درباره محصول رقیب گفته، و شما بتوانید روی آن مانور دهید؟

با توجه به مطالب گفته شده، بررسی و انتخاب اینفلوئنسر مناسب، یک فاکتور کلیدی در موفقیت اینفلوئنسرمارکتینگ و کمپین دیجیتال است و یافتن اینفلوئنسر مناسب ملزم به صرف زمان و تحقیقات گسترده است.
خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آکادمی کشن، به محض انتشار محتوای جدید، از طریق ایمیل باخبر میشی و به این صورت هیچ مقاله یا آموزشی را از دست نمی دی.